Masz pytania?
  • Napisz do nas Jesteśmy na Facebooku!
  • Logowanie
    Przypomnij hasło
  • Rejestracja

Pielęgnacja cery naczyniowej

Ocena (0 / 5,00)
Pielęgnacja cery naczyniowej
 
Unaczynienie oraz pigmentacja skóry są najistotniejszymi czynnikami wpływającymi na jej koloryt. Mianem skóry naczyniowej określamy cerę skłonną do częstych rumieni, powstałych w wyniku nadreaktywności naczyń krwionośnych. Wzmożony przepływ krwi objawia się w postaci zaczerwienienia, które początkowo przyjmuje charakter przejściowy. Wraz z upływem lat rumień utrzymuje się coraz dłużej, aż w końcu przybiera formę trwałych zmian w układzie naczyniowym. Wówczas na skórze pojawiają się pojedyncze linie, a z czasem, pajęczyny czerwonych nitek, nazywane teleangiektazjami.
 
Teleangiektazje to rozszerzone naczynia krwionośne, które mogą pojawiać się na całym ciele. Najczęściej jednak problem ten dotyczy skóry twarzy oraz dekoltu. Niestety kosmetyka pielęgnacyjna (po za kosmetyką kolorową, pozwalającą na maskowanie niedoskonałości) jest bezradna wobec już istniejących, trwałych zmian.  W związku z powyższym ważne jest aby pielęgnacja cery naczyniowej opierała się na profilaktyce. Ponadto skóra skłonna do zaczerwienień zalicza się z reguły to cer wrażliwych, dlatego też należy eliminować czynniki potencjalnie drażniące skórę, intensyfikujące przepływ krwi w naczyniach włosowatych. 
 
Do czynników wpływających na rozszerzanie naczyń krwionośnych zaliczają się m.in. wzrost temperatury, zaburzenia hormonalne, promieniowanie UV, intensywne ćwiczenia fizyczne, niektóre składniki kosmetyków, jak również gorące potrawy, ostre przyprawy, używki i stres.
 
W przypadku cery naczyniowej należy unikać zarówno czynników drażniących nanoszonych na skórę jak i  działających ogólnoustrojowo (np. alkohol lub nikotyna). Podstawą kosmetycznego działania profilaktycznego jest ochrona naczyń krwionośnych, usprawnienie przepływu krwi oraz zmniejszenie przepuszczalności włośniczek. Dobór produktów kosmetycznych powinien opierać się na zasadach obowiązujących przy pielęgnacji cery wrażliwiej. Dodatkowymi czynnikami chroniącymi ścianki naczyń krwionośnych są substancje przeciwrodnikowe, promieniochronne oraz zapobiegające nadmiernej agregacji płytek krwi. 
 
Unikaj!
- masek rozgrzewających
- peelingów mechanicznych
- kosmetyków opartych na etanolu
- czynników drażniących
 
Cenne składniki
- rutyna i kwercetyna – należą do grupy flawonoidów wykazujących działanie przeciwutleniające, antyagregacyjne i przeciwzapalne. Obecne m.in. w Rutynie zwyczajnej, Gryce tatarce, Aroni czarnej, Berberysie pospolitym, Bzie czarnyn, Dziurawcu zwyczajnym, Mięcie pieprzowej, Rozchodniku ostrym, Szczawiu oraz Perełkowcu japońskim.
- surowce: macerat z arniki, dziurawca, nagietka, aloe vera żel, ekstrakt z wąkroty lekarskiej, ekstrakt z miłorzębu (ginkgo), ekstrakt ze spiruliny, witamina C.
- escyna - uszczelnienie i zmniejszenie przepuszczalności włośniczek, wykazuje działanie przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe.
- hydrolaty: bławatkowy, cyprysowy, kadzidłowca, z nasion marchwi, oczarowy, z lipy.
- olejki eteryczne: cyprysowy.
 
Pomóż podjąć decyzję innym - oceń i skomentuj